Obsah
Bazální stimulace
Bazální stimulace
Bazální stimulace je koncept, který podporuje v nejzákladnější rovině lidské vnímání. Cílem bazální stimulace je podpora individuálního vývoje postižených a těžce nemocných. Bazálně stimulující péče napomáhá nemocnému, aby si uvědomil hranice svého těla, vnímal a pocítil sám sebe. Uvědomil si své okolí, orientoval se v něm a vnímal přítomnost jiného člověka.
- Domov Kolešovice, poskytovatel sociálních služeb, je certifikovanou organizací uplatňující koncept bazální stimulace. Zaměstnanci přímé péče, zdravotní sestry a sociální pracovnice se zúčastnili certifikovaných kurzů bazální stimulace. V rámci zkvalitňování poskytovaných služeb, jsme koncept bazální stimulace zapojili do každodenní péče o naše uživatele. Smyslem konceptu bazální stimulace v péči o seniory je co nejdéle udržet seniory soběstačné v rámci jejich možností a schopností. Jde nám o zkvalitňování života seniorů. Z konceptu bazální stimulace se nám nejvíce osvědčily techniky somatické stimulace
Nejčastěji využívané techniky somatické stimulace
- Somatická stimulace zklidňující
- Diametrální celková koupel
- Masáž stimulující dýchání
- Polohování - hnízdo, mikropolohování
Imobilní uživatele polohujeme pomocí speciálních polohovacích pomůcek, dle konceptu bazální stimulace. Ukládáme je do polohy hnízdo, která stimuluje vnímání vlastního těla a napomáhá zklidnění uživatele. Ke konceptu bazální stimulace ještě připojujeme canisterapii, aromaterapii a relaxační hudbu. Cílem bazální stimulace je pochopit potřeby uživatele, poskytnout mu prostor pro orientaci a jistotu. Koncept bazální stimulace vede k zlepšení vnímání vlastního těla, navázání komunikace s okolím a zlepšení funkce organismu.
Iniciální dotek
Informace o nutnosti použití iniciálního doteku je viditelně umístěna na lůžku uživatele. Personál i z ostatních úseků byl proškolen o nutnosti a významu iniciálního doteku.
Desatero bazální stimulace:
1. přivítejte se a rozlučte s uživatelem, pokud možno vždy stejnými slovy
2. při oslovení se ho vždy dotkněte na stejném místě
3. hovořte zřetelně, jasně a ne příliš rychle
4. nezvyšovat hlas, mluvit přirozeným tónem
5. dbejte aby tón vašeho hlasu, vaše mimika a gestikulace odpovídaly významu vašich slov.
6. při rozhovoru s uživatelem používejte takovou formu komunikace, na kterou je zvyklý
7. nepoužívejte v řeči zdrobněliny
8. nehovořte s více osobami najednou
9. při komunikaci s uživatelem se pokuste redukovat rušivý zvuk okolního prostředí
10. umožněte uživateli reagovat na vaše slova